ZaradnyPolak TurystykaZaradnyPolak

BORNEO- TROPIKALNY RAJ NA WYSPIE

Opublikowano:26-11-2018

Wróć do spisu artykułów


Borneo to trzecia co do wielkości wyspa na świecie, podzielona na trzy stany. Kota Kinabalu jest największym miastem w prowincji Sabah we wschodniej Malezji. Miasto jest także bramą do wyspy. Na wyspie panuje tropikalny klimat. Znajduje się tam jeden z największych na świecie- las tropikalny. Borneo to jednak przede wszystkim wspaniałe bogactwo przyrodnicze – miejsce zamieszkania licznych gatunków roślin i zwierząt. To dla nich oraz dla pięknych krajobrazów, piaszczystych plaż i lazurowych wód zjeżdżają turyści z całego świata.

Zdecydowaną domeną Borneo są atrakcje przyrodnicze – to jedno z niewielu miejsc na ziemi, gdzie możemy spotkać orangutany w ich naturalnym środowisku i jedyne, gdzie zaobserwujemy w takich okolicznościach nosacze. Tutejsze lasy równikowe zachwycają, ale niestety znikają w zatrważającym tempie. Chociaż dziewicze lasy są zastępowane plantacjami palm olejowych, w wielu miejscach można jeszcze zaobserwować ich dzikość i wyjątkowość. Najcenniejsze obszary dżungli zostały przekształcone w parki narodowe i rezerwaty przyrody.

Na wyspie również nie brakuje zabytków i interesujących obiektów architektonicznych do zwiedzania. Dużą popularnością cieszą się także ciekawe, tematyczne muzea.

Wycieczka na Borneo to doskonały pomysł dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu: można zasmakować tu górskiej wspinaczki ( np. wyprawy na Mount Kinabalu – najwyższy szczyt Borneo), ruszyć szlakiem fascynujących jaskiń czy zanurkować w błękitnych wodach otaczających wyspę mórz.

Przebywając w malezyjskim stanie Sarawak , warto zainteresować się tutejszymi parkami narodowymi. Najważniejsze z nich, to: Gunung Mulu National Park – widniejący na liście światowego dziedzictwa UNESCO i Bako National Park – pierwszy i najstarszy park narodowy Sarawak. Na terenie parku Gunung Mulu mieści się jaskinia o największej komorze wewnętrznej na świecie – Sarawak Chamber. Do Parku Narodowego Bako dotrzeć można tylko drogą wodną, mimo tych utrudnień (a może właśnie jest to dodatkowa atrakcja?) cieszy się on ogromnym zainteresowaniem turystów.

Żal byłoby opuścić Borneo, nie poświęcając chwili uwagi lokalnym mieszkańcom wyspy. Jedną z mniejszości etnicznych zamieszkujących stan Sarawak jest lud Iban. Turysta może np. skusić się na nocleg w tradycyjnej, długiej chacie na palach (tzw. longhouse), należącej do tych słynnych… łowców głów. Dreszczyk emocji gwarantowany!

Indonezyjska część Borneo - Kalimantan to przede wszystkim ciekawe nurkowiska. Dużą popularnością pod tym względem cieszy się wyspa Kakaban (w archipelagu Derawan, u wschodnich wybrzeży Borneo), na której mieści się intrygujące jezioro pełne nieparzących meduz (Jellyfish Lake). Poza tym możemy eksplorować okoliczne rafy koralowe, a wśród nich spotkać m. in. barakudy, żarłacze rafowe czy żółwie.

Ciekawostki z Borneo

 • Borneo należy do trzech krajów: Indonezji (ok. 73%), Malezji (ok. 26%) oraz Brunei (ok. 1%).
 • Kalimantan to indonezyjskie określenie wyspy Borneo.
 • Na Borneo nie jest wymagana wiza, wystarczy paszport ważny minimum 6 miesięcy.
 • Różnica czasu między Warszawą a Kuching (największe miasto Borneo) wynosi +6 godzin latem i +7 godzin w czasie zimowym.
 • Borneo jest ponad dwa razy większe od Polski.
 • Borneo w zdecydowanej części zamieszkują wyznawcy islamu (ma to znaczenie szczególnie w kontekście ubioru np. podczas zwiedzania lokalnych świątyń).
 • Wybierając się na Borneo pamiętajmy o ochronie przeciwsłonecznej i przeciwkomarowej (zagrożenie dengą i malarią – to ostatnie najlepiej zweryfikować na mapie WHO
 • Na Borneo lepiej unikać kontaktu z narkotykami – za ich przemyt grozi nawet kara śmierci.
 • Od 1996 roku na wyspie odkryto ponad 350 nowych gatunków fauny i flory.
 • Borneo ma jedną z najdłuższych podziemnych rzek na świecie.
 • Gdzie zobaczyć orangutany na Borneo? Największą szansę na ich spotkanie mamy w Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre, Semenggoh Wildlife Rehabilitation Centre i podczas rejsu rzeką Kinabatangan.
 • Na Borneo (a konkretnie na Pulau Tiga) kręcono pierwszy sezon reality show „Ryzykanci” („Survivor”).

 NASI TURYŚCIBooking.com
zaradnypolak
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem
Back to top